Bu haber 796 kez okundu.

SYRİZA'nın 66 günü


25 Ocakta 2015

Dünyanın neresinde olursa olsun, iyi uygun fiyat önlemler alacağını, maaşlarda indirime gideceğini, vergileri arttıracağını söyleyen bir politikacının seçmenden oy toplayabilmesi en azından bir sürü kolay değildir.

Öyle bir politikacı, öyle bir seçilecek kişi ve öyle bir ülke varsa da şayet, adresi şüphesiz Yunanistan değildir. 5 senedir geçmişteki refah seviyesinin özlemini çekerek hayatını sürdüren Yunan halkı "kemeri hepten sıkacağız" diyene oy verebilecek civarı yetişkin bir topluluk düzeyine ulaşmamıştır.

25 Ocakta seçimleri öncesi uygun fiyat kriz mağdurlarına, dar gelirliye, emekliye, işsize "kemeri gevşeteceğiz" vaadinde yer alan bir politik parti vardı o da Kökten Sol Ortak Yönetim (SYRİZA) idi.

Halk terazinin bir ucuna "kötüleri" koydu. Ülkeyi 40 senedir ülkeyi yönetmen ve bu krize de ne sebeple meydana gelen orta sağcı Yeni Demokrasi ile sosyalist Pasok hükümetlerine öfkeyi. İktidar koltuklarında daima benzer simaları ya da o simaların çocuklarını ve yeğenlerini görmekten meydana gelen bıkkınlığı.

Terazinin öbür ucunda "iyiler" vardı. "İ elpida erhete" başka bir deyişle "Umut geriye dönüyor" sloganıyla oy talep eden SYRİZA'nın vaadleri, skandallara karışmamış, yozlaşmamış genç simalar. Kravat takmayan, blucin ile gezinen, motosiklete binen, öncekilerden çeşitli söylemleri meydana gelen genç politikacılar.

Terazinin "iyiler" tarafı zor bastı elbet. "Bir de bunları deneyelim" diye konuştu halk ve SYRİZA iktidara geldi.25 Şubat 2015

SYRİZA iktidarının ilk günlerinde Yunanistan amaçlı "devrim" sayılabilecek ilklere imzasını attı. Başbakan Aleksis Çipras ve birkaçı haricinde bakanlar ilk defa dini değil, laik yemin verdiler. Atina'da, kriz çağının "sembollerinden" sayılan Meclis binası önündeki bariyerler kaldırıldı. Zabıta gösterilerde silah taşımamaya başladı.

Buna karşın,, iktidarının ilk günlerinde bir sürü da aceleci davrandı. Vakte karşın nedensiz bir yarışa girdi adeta SYRİZA.

Daha kreditörler ile masaya oturmadan "Bildiklerini unutsunlar" ve "Avrupa'yı biz değiştireceğiz" tarzı söylemler. Hesaplandığında milyarlarca avro meydana gelen kemer gevşetme vaadleri adeta bir ayda mahaline getirilecekmiş benzeri bilgilendirmeler.

SYRİZA adeta AB ve İMF'ye "Beyler, biz istediğimizi yapacağız. Sizler de her ayın 15'inde parayı göndermeyi savsaklamayın sakın ha" der gibiydi.

Avrupa ile atışmalar, kavgalar da gecikmedi. Üstelik iddialara bakılırsa bir keresinde bir toplantıda ya yumruklar sohbet etti ya da konuşmalarına ramak kaldı.

SYRİZA iktidarda ilk ayını tamamladığında Avrupa'ya "Eski anlaşmalarını muhtevanını unutalım. Yeni bir paktın tekliflerini hazırlamam amaçlı bana 6 ay zaman verin" diye konuştu. Yanıt "Eski anlaşmalar geçerli. Bu anlaşmaların maddelerini uygulaman amaçlı sana 4 ay süre" oldu.

25 Mart 2015

SYRİZA iktidarının 2. ayı "semboller" ile uğraşmak ve Avrupa'ya daima "olmadı baştan" dedirten uygun fiyat reform paketleri sunmakla geçti. Ekonominin gidişatının denetleyen eskiyen Troyka'nın (AB Komisyonu-Avrupa Orta Bankası-İMF) ismini "kurumlar" olarak değiştirmek, ölçümlendirme toplantılarının Atina mahaline Brüksel'de yapılması, reform paketlerini kimin hazırlayacağı benzeri aslında AB amaçlı detay meydana gelen işler ile uğraştı. Kreditörler "Tamam. Kabul. Bizim amaçlı önemli meydana gelen şu civarı zamanda şu civarı gelir toplaman. Nereden bulacağın, kimden alacağın senin bileceğin iş" dediler Atina'ya.

"Ev kadınları, talebeler ve turistler gizli ajan benzeri dükkanlara girip kasa fişleri verip verilmediğini tespit edecekler. Böylelikle daha çok vergi toplayacağız" ya da "KDV kaybını önlemek amaçlı kasa fişlerindeki numaralar amaçlı her ay çekiliş yapacağız. Talihlilere ikramiye dağıtacağız" şeklinde "reform" önerileri Brüksel'e sadece komik geldi.

1 Nisan 2015

Yunanistan'da uygun fiyat durum krizin tavan vurduğu 2012'den de kötü. 2010'da başlayan uygun fiyat krizde tünelin ucunda bir türlü ışık görünmüyor. Borcun 320 milyar avro'yu geçtiği, milletin 5 yılda yaşam seviyesinin yüzde 25 kötüleştiği, işsizliğin yüzde 27'lerde seyrettiği, işsizler ordusunun bir.3 milyonu bulduğu, küçük hatrı sayılır büyüklükte 250 bin işyerinin kapandığı, uygun fiyat kriz sebebiyle futbolda bile bir sezonda 2 takımın Süper Lig'den çekilmek zorunda kaldığı ülkenin bu durumdan ne ile çıkacağını bilen birçok yok aslında.

Daha 11 yıl öncesinde kimine göre 15, kimine göre 25 milyar avro harcayarak Atina'da Olimpiyat Oyunları düzenleyen Yunanistan, Nisan ayı içinde IMF'ye ödemesi gerekli olan 465 milyon avro'yu ne ile toplayacağını düşünüyor kara kara. Hazinede fareler cirit atıyor. Temerrüt senaryoları diz boyu.

Bu arada SYRİZA, seçim öncesi vaatlerinden ikisini gerçekleştirdi. Maliyeti 200 milyon avro meydana gelen fakirlere bedava elektrik ve sağlık hizmeti ile gıda ve kira yardımını öngören 0kanunu çıkarttı. Devlet sektöründen kovulan memurlardan ilk süreçte 3.300'unun de geriye dönmesi amaçlı yasa da tamam.

SYRİZA ile Yunan halkı içinde güzel bir kimya oluştu. Halk "Nihayet bir hükümet Avrupalılar ile müzakere yapıyor. Talimatlara uymuyor. Her şeye evet demiyor. Kaybettiğimiz prestiji yine kazanıyor" görüşünde. Halkoyu araştırmaları SYRİZA'nın iktidarda olduğu 66 günde hepten güçlendiğinde birleşiyor.

Yunanistan'a bir Ocakta 198bir'de AB üyesi oldu. Geçen 34 yılda Avrupa'da Yunanistan'a karşın bu civarı antipati olduğu diğer bir dönem hatırlamıyorum. Bunun Için karşın, benzer zamanda Yunanistan'da SYRİZA'ya duyulan sempatinin benzerini de.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×