Bu haber 75 kez okundu.

Şok iddia: Aile Bakanı Kaya, diğer Schengen ülkelerine de giremeyecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda göre "beğenilmeyen kişi" duyuru edilerek hudut dışı edilmesi, NATO müttefiki bir ülke için ağır bir karar olarak değerlendiriliyor.

BBC Türkçe'nin haberine kadar, Bakan Kaya, Hollanda'nın "gözden düşmüş birey" kararı nedeniyle Schengen anlaşmasına dahil diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine de giremeyecek. Kaya, yeniden Hollanda'ya gelmesi halinde altı ay hapis cezasına çarptırılacak ve yeniden sınır dışı edilecek.

Hollanda, "beğenilmeyen birey" uygulamasını bugüne dek çoklukla hukuki olarak ülkede katılmak hakkı olmayan ve güvenliği tehdit eden tanıdık olmayan suçlular için işletiyor.

Sınır dışı edilen şahısların Hollanda veyahut diğer Schengen ülkelerine azami 10 yıllık bir süre boyunca girmesine izin verilmiyor. Ciddi korkutma oluşturan suçlular için bu süre 10 sene üzerine çıkabiliyor.

Hollanda Emniyet ve Adalet Bakanı'nın, bu cezayı affederek beğenilmeyen kişi uygulamasına son verme yetkisi bulunuyor.

İTİRAZ HAKKI VAR
Ayrıca Kaya'nın Hollanda tarafından alınan bu karara itiraz etme hakkı da var.

Hollanda, Cumartesi günü bir etkinliğe iştirak etmek üzere Rotterdam'a dışarı giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kaya'nın uçaklarının iniş iznini iptal etti. Bunun üzerine Kaya, Almanya üzerinden karayoluyla Rotterdam'a geçmeye çalıştı.

Hollanda polisi, evvel Kaya'nın aracını sınırda durdurdu, daha sonra da Rotterdam Başkonsolosluğu'na girişine mani oldu. Bakan Kaya, gözden düşmüş adam ilan edilip, hudut dışı edildi.

İLK DEFA BİR NATO MÜTTEFİKİNE UYGULANDI
Hollanda Televizyonu'nun değerlendirmesine tarafından, ilk olarak bir müttefik ülkenin üst düzey yetkilisine böyle bir yaptırım uygulandı.

NATO azası bir ülke bakanına karşın bu uygulamanın "ağır bir önlem" olduğu vurgulandı.

Başbakan Binali Şimşek Hollanda'nın, Bakan Kaya'nın dokunulmazlığını görmezden geldiğini söylemişti.

Hollanda ise "istemiyoruz, gelme" uyarılarına ve uçuş izni verilmemesine karşın karayoluyla Almanya'dan geçen Kaya'nın diplomatik dokunulmazlığı bulunmadığını öne sürüyor.

Hollanda makamları, Türk bakanlara diplomatik temsilciliklerde kapalı bir grupla buluşma izni verildiğini, ancak Türkiye tarafının "korkutma içeren" açıklamalarla konuyu çözümsüz hale getirdiğini savunuyor.

Hollanda Başbakanı Rutte, Türkiyenin özür talebini reddetti: Deli MisinHollanda Başbakanı Rutte, Türkiyenin özür talebini reddetti: Deli MisinHollanda Başbakanı Rutte, Türkiye'nin özür talebini reddetti: Deli Misin?

 

Anahtar Kelimeler
Schengen
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×