Bu haber 277 kez okundu.

Sarkozy'nin 1 bakanı ve 5 danışmanı gözaltına alındı


RADİKAL - Aralarında eskiyen İçişleri Bakani Claude Gueant'ın da bulunduğu 6 birey, Elysee Sarayı'nın bütçesinden usulsüz biçimde anket yaptırarak kamu kaynağını harcamakla suçlanıyor.

Söz konusu suçlamalar, ilk defa Elysee Sarayı'nın 2009'da hesaplarını inceleyen Sayıştay raporunda gündeme gelmişti.

Sayıştay, ihale açılmadan tahmini bir.5 milyon euro meblağındaki işin Sarkozy'ye yakın tek denetim şirketine verildiğini ortaya çıkarmıştı.

Gueant'ın dışarısında, Sarkozy'nin Cumhurbaşkanlığı çağında özel kalem müdürü, müşavir ve danışman ekibi aralarında yer alan Xavier Musca, Emmanuelle Mignon, Jean-Baptiste de Froment, Jean-Michel Goudard ve Julien Vaulpre tutuklandı.

Sorgu hakiminin, Elysee Sarayıyla iş yapan 9 denetim kuruluşunun faaliyetlerini mercek altına aldığı belirtiliyor. Patrick Buisson'un sahibi meydana geldiği Publifact, "en tek sürü şaibeli şirket" olarak gösteriliyor.

Sayıştay raporunun sonrasında çıkan haberlerde, Sarkozy'nin Elysee Sarayı amaçlı sipariş ettiği tek takım anketlerin kapsamlı versiyonlarının Elysee Sarayı'na sevk edildiği, seçilmiş bölümlerinin ise dergi sayfalarında bulunduğu ileri sürülmüş ve Sarkozy'nin bizzat gündemine göre sipariş ettiği anketleri, hatta de neticelerini manipüle ederek yayınladığı iddiaları gündeme gelmişti.

Fransız Liberation gazetesi bununla birlikte, Sarkozy'nin danışmanı sağcı basın mensubu Patrick Buisson'a ilişkin Publifact'ın en pek ihaleyi alan denetim şirketi meydana geldiğini ortaya çıkarmıştı.

Sarkozy, 2007'de Patrick Buisson'a ülkenin en mühim nişanı ''Légion d'honneur'' vermişti.

Publifact'in sözleşmesinin sadece tek sayfa olması ve bu sözleşmede firmaya aradığı süre aradığı konuda, Elysee'ye fiyatı bildirmeksizin anket inşa etme ve yaptırma hakkı verilmesi mühim polemik konusu olmuştu.

Öte taraftan, gözaltına alınanlar aralarında yer alan Gueant, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde Nicolas Sarkozy'nin kampanya direktörü olmuş, Sarkozy'nin cumhurbaşkanımız seçilmesiyle Cumhurbaşkanlığı evrensel sekreterliğine getirilmiş ve bu görevini İçişleri Bakanı meydana geldiği 2011 seneye civarı sürdürmüştü.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×