Bu haber 434 kez okundu.

Reuters: Oylarına sahip çıkanlar arttı


İNGİLİZ bilgi ajansı Reuters, "Türk gönüllüler, bıçak sırtındaki seçimi seyretmek amaçlı akın ediyor" başlıklı haberde binlerce bireyin 7 Haziran seçiminde sandık en başında memur olacağını yazdı.

İki sene öncesinde, Seyahat Parkı eylemlerinin sonrasında kurulan 'Oy ve Ötesi' oluşumunun yöneticileri, geçen sene cumhurbaşkanlığı seçiminde altı ilde seçimi izleyebildiklerini, 7 Haziran hedeflerinin ise 162 alanda 70 bin gönüllüyle çalışmak meydana geldiğini söyledi. Tercih kanunları yalnızca politik parti temsilcilerine ve müstakil adaylara sandıkta memur olma hakkı veriyor. Bu yüzden Oy ve Ötesi'nin çalışmaları partilere ilişkili olacak. Dernek 5 muhalefet partisiyle çalışacak. "Oylara sahip çıkacak" gönüllerinin üçte ikisi bayan, üçte ikisi 26-45 yaş aralığında.

Oy ve Ötesi organizasyonunu yönetmek amaçlı çalıştığı beynelmilel tek danışmanlık şirketinden istifa eden 32 yaşlarındaki Serhan Çelebi, ajansa yaptığı bildiride Türkiye'deki müesseselere meydana gelen güvenin düşmesi sebebiyle bu şekilde tek hareketin yola çıktığını, Seyahat Parkı eylemlerinden esin aldıklarını söyledi.

Ak Parti Evrensel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ise "Biz bu grubun müstakil meydana geldiğini düşünmüyoruz. Şayet tercih sandıklarına gölge düşürmeye çalışırlarsa bunun için izin vermeyeceğiz" dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×