Bu haber 373 kez okundu.

'Kraliçe öldü' mesajı panik yarattı


RADİKAL - İngiliz yayım müessesesi BBC'de personel bir muhabirin, toplumsal medya hesabından İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in yaşamını yitirdiğini yazması paniğe ne sebeple oldu. BBC muhabiri Ahmen Khawaja Twitter hesabından attığı "son dakika" iletininde, "Kraliçe'nin öldüğünü" bildirdi.

Khawaja, önümüzdeki iletininde ise, Kraliçe'nin Londra'daki Kral 7. Edward Hastanesi'ne kaldırıldığını ve az bir zaman içinde konuya ilişkin izah gerçekleştirileceğini yazdı. ileri ki zamanlarda ise Kraliçe'nin sıhhat durumu ile alakalı "yanlış alarm" verdiğini bildiren Khawaja, evvelki iletilerinin tamamını sildi.

'SAÇMA BİR ŞAKA'

BBC muhabiri, telefonunu hanede unuttuğunu ve kendisine "saçma bir şaka" yapıldığını savundu. Khawaja'nın attığı Twitter mesajının toplumsal medyada çabuk bir biçimde yayılmasıyla, bir takım beynelmilel basın kuruluşları da bu bilgiyi toplumsal basından paylaştı.

BBC'den konuya ilişkin yapılmış olan açıklamada, "Ölüm ilanıyla alakalı sürdürülen teknik bir provada, bir BBC muhabirinin Twitter hesabından Kraliyet azalarından birinin hastalanarak hastaneye kaldırıldığını dile getirdiği iletiler hata sonucu gönderilmiştir. Iletiler hızlıca silinmiştir. Vaziyetten ötürü özür dileriz" denildi.

SAĞLIK KONTROLÜNE GİTTİ

BBC, müessesenin vefat duyurusu provasının Khawaja'nın "şaka" mesajlarıyla meydana gelen irtibatına karşı rastgele bir izah ise yapmadı. Kraliçe'nin resmi konutu meydana gelen Buckingham Sarayı'ndan yapılmış olan açıklamada, Kraliçe'nin rastgele bir hastalığı var olmadığını belirtilerek, "Kraliçe 2. Elizabeth'in bu erken senelik rutin sıhhat denetimi alanında az bir müddetliğine Kral 7. Edward Hastanesi'ne gittiği ve sıhhat muayenesinin sonrasında hastaneden ayrıldığı" kaydedildi.

89 yaşlarındaki Kraliçe 2. Elizabeth, 63 senedir İngiltere kraliyet tahtında oturuyor. 2. Elizabeth'in eylül ayı içinde Kraliçe Victoria'nın rekorunu kırarak, İngiltere'nin en uzunca süre tahtta yer alan monarkı olması bekleniyor. 1901 senesinde 81 yaşındayken yaşamını yitiren Kraliçe Victoria, 63 yıl 7 ay tahtta kalmıştı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×