Bu haber 75 kez okundu.

Hollanda Başbakanı Rutte, Türkiye'nin özür talebini reddetti: Deli Misin?

Hollanda hükümeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın "beğenilmeyen birey" duyuru edilerek sınır dışı edilmesi konusunda Türkiye'nin "özür dileyin" çağrısını reddetti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile gerilimin yumuşatılmasından yandan olduğunu ancak özür dilemeyeceklerini söyledi.

"DELI MİSİN?"
BBC Türkçe'nin haberine göre Rutte, katıldığı bir televizyon programında, Türkiye'nin "özür dileyin" çağrısının anımsatılması üstüne "İlişkilerin yumuşatılmasından yanayız. Ama özür dileyerek yok. Deli misin?" yanıtını verdi.

Hollanda, Cumartesi günü Türk seçmenlerle buluşmak üzere Rotterdam'a dışarı giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Bakan Kaya'nın inişlerine izin vermedi. Kaya, iniş izninin iptal edilmesinin hemen peşinden karayoluyla Hollanda'ya geçti.

Bakan Hollandadaki o fotoğrafları paylaştıBakan Hollandadaki o fotoğrafları paylaştıBakan Hollanda'daki o fotoğrafları paylaştı

Rotterdam'daki Türk Başkonsolosluğu'na gitmek isteyen Kaya'ya Hollanda polisi izin vermedi ve "persona non grata" (gözden düşmüş birey) ilan edilen Türk bakan, Almanya'ya sınır dışı edildi. Dışişleri Bakanı Bert Koenders de gündemlerinde Türkiye'den özür dileme seçeneği bulunmadığını vurguladı. Hollandalı bakan, Türkiye ile diyalog arayışının sonuç vermemesi halinde "sert önlemler almaya hazır olduklarını" söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda'nın tavrını "skandal ve terbiyesizlik" olarak nitelendirdi ve bedelini ödeyeceklerini söyledi. Erdoğan ayrı olarak, önceden "Nazi kalıntısı" olarak tanımladığı Hollanda'nın bu davranışının Avrupa'da Nazizm'in "hâlâ ayakta olduğunu" ortaya koyduğunu da belirtti.

Türkiye ’yi suçladı: ‘Çığırından çıkardılar ’Türkiye ’yi suçladı: ‘Çığırından çıkardılar ’Türkiye ’yi suçladı: ‘Çığırından çıkardılar ’

ÇAVUŞOĞLU: İKİ GÜN EVVEL IZIN ALMIŞ, KAÇMIŞ
Fransa'da açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan satır başları şöyle:

"Kendi başkonsolosluğumuza girişimizi engelliyorlar. Bir kadına karşı yapılan utanç vericidir. Bunlar ne kullanıyorlar, ne yiyip ne içiyorlar bilmiyorum ama harbiden sınırı aşmışlar. Ve yine kendi başkonsolosluğumuza girişimize izin vermiyorlar. Burası Viyana sözleşmesine göre, başkonsolosluklar o ülkenin toprağıdır. Benim toprağıma girmesini sen engelliyorsun. hatta büyükelçilik aracında, maslahatgüzarı da engelliyorlar. Maslahatgüzarımızı ve başkonsoloslarımızı tutukluyorlar. Bunların hangisi makul bir kullanım? Peki bunların hangisi altta kalacak bir başvuru formu? Biz bunun hesabını sormaz mıyız? Biz bunun hesabını soracağız.

Yok efendim yaptım özür diledim yanımda kâr kalsın yok. Özür dilesen de dilemesen de bunun karşılığını soracağız. Bir Gün Önce akşam onların maslahatgüzarı, başkonsolosları iki gün evvel müsaade almış, kaçmış… Olacakları biliyor demek ancak…

Sen bana nasıl yaklaşırsan ben sana iki adım öyle yaklaşırım. Sen bana bir adım düşmanlık yaparsan, ben sana iki misli karşılık veririm. Geçen yıl de ben Rotterdam ’a gittim. Hollanda ’ya ne zararı oldu? Hollanda bize düşmanlık yapıyorsa, evvel mert olacak. Ne istediğini söyleyecek. Peki neden hemen mani olmaya çalışıyorsun?"

Şok iddia: Aile Bakanı Kaya, diğer Schengen ülkelerine de giremeyecekŞok iddia: Aile Bakanı Kaya, diğer Schengen ülkelerine de giremeyecekŞok iddia: Aile Bakanı Kaya, diğer Schengen ülkelerine de giremeyecek

SEÇİMLERİ AŞIRI SAĞ SÖYLEM REHİN ALDI
Hollanda'daki diplomatik skandal büyük tepki çekti. Türkiye ile uçuş iptali krizinin yaşandığı Hollanda ’da çarşamba günü genel seçimler yapılacak. Seçimin favorilerinden biri geçtiğimiz günlerde Türkiye ’nin Lahey Büyükelçiliği önünde misafir etme yapan fazla sağcı Geert Wilders ’in Özgürlükler Partisi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ’na uçuş izni vermeyen Hollanda, çarşamba günü yapılacak genel seçimlere hazırlanıyor. Müslüman ve göç karşıtı aşırı sağcı Gert Wilders, seçimlerden birinci parti çıkarak nisan ayındaki Fransa ve eylül ayındaki Almanya seçimleri öncesinde ‘Avrupa ’da vatansever baharını ’ tetiklemeyi hedeflediğini söylüyor.

POPÜLİST RETORİK ARTTI
Hollanda ’daki ‘Müslüman sayısını sınırlı alıkoyma ’ vaadiyle Özgürlükler Partisi ’ni (PVV) kuran Wilders, Kuran ’ı yasaklayacağını, cami ve mülteci merkezlerini kapayacağını, Hollanda ’yı Avrupa Birliği ’nden çıkaracağını söylüyor. Yakın zamana kadar Wilders ’in partisi anketlerde öndeydi. Wilders ’ın ırkçı, tanıdık olmayan karşıtı deyişleri nedeniyle ana cereyan partiler de popülist retoriğe yönelerek PVV partisinden oy çalmaya çalışıyor.

Hollanda Başbakanı Rutte ’nin Liberal Partisi'nin son haftalarda anketlerde birinciliğe yükselmesi de bu popülist tonuna bağlanıyor. Rutte, gazetelere ‘Kurallara uymuyorsan ülkeyi terk et ’ diye duyuru vermiş, Hollanda ’da Türkiye ’nin referandumla alakalı miting yapmasına karşı meydana çıkan talimatlar yapmıştı. Sonradan da uçuş yasağı geldi.

WILDERS BAŞBAKAN OLABİLİR Mİ?
Hollanda ’da 12.9 milyon seçmen bulunuyor. Ülkede birçok Türk veyahut Faslı edinmek üzere 840 bin ile 960 bin Müslüman nüfusun yaşadığı varsayım ediliyor. Koalisyonlara meyilli tercih sistemine tarafından genel oydan yüzde 0.67 oy meydan bir parti, bir milletvekili çıkarabiliyor. Wilders ’in partisi birinci gelse de birçok parti işbirliği yapmayacağını söylediğinden, hükümette olma ihtimali o kadar bulunmuyor. Rutte birinci gelirse yeni bir koalisyon oluşturması gerekecek. Hükümeti koymak için 150 karakter parlamentoda 76 milletvekiline erişmek gerekiyor. Türkiye ile kriz işte Hollanda ’daki böyle bir arkadaki planda gerçekleşiyor.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI
Amsterdam Özgürlük Üniversite Uluslararası Hukuk Kısmı öğretim azası Marieke de Hoon, Bakan Kaya'nın hudut dışı edilmesi konusunda Hollanda'nın yok, Türkiye'nin hukuk kaidelerini çiğnediğini iddia etti.

De Hoon, beynelmilel hukuka kadar, her ülkenin sınırları içinde kendi patronu olduğunu belirterek, Türk bakanların bu kuralı ihlal ettiğini öne sürdü. De Hoon, Hollanda'nın, "Türk bakanların referandum kampanyası ısrarı ile iç işlerine müdahale ettiği" tezini kullanabileceğini savundu.

Hollandalı öğretim görevlisi, Lahey yönetiminin, bir tanıdık olmayan bakanın ulus düzenini etkileyecek siyasi alıştırma yapmasını müdahale etme hakkı bulunduğuna dikkati çekti.

Türkiye, 16 Nisan'daki tüzük değişikliği referandumuna hazırlanırken, yurt dışında 2.9 milyon belirli seçmen bulunuyor. Hollanda, 245 bin kişi ile en fazla belirtilen Türk seçmenin bulunduğu Avrupa'daki üçüncü ülke.

Hollanda, Londra Büyükelçiliğinde seçim propagandası yapmışHollanda, Londra Büyükelçiliğinde seçim propagandası yapmışHollanda, Londra Büyükelçiliği'nde seçim propagandası yapmış!

 

Anahtar Kelimeler
Mark Rutte
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×