Bu haber 98 kez okundu.

Fransız bakan: Yasak için gerekçe yok

Fransa ’daki sağ partilerin Çavuşoğlu ’nun Metz mitingine müsaade verilmesi sebebiyle eleştirilerde bulunması üstüne, Fransız Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, yazılı bir izah yaptı: "Fransa ’daki bir derneğin kapalı bir mekanda organize ettiği bir etkinliktir," denilen izahta "Millet düzeni tehdidi olmadığından, Fransız siyasetine müdahale unsuru taşımadığından, bu toplantıyı yasaklayacak bir mazeret yoktur" ifadelerine yer verildi.

SAĞ PARTİLER İKTİDARI SUÇLADI

Fransa ’da aşırı sağ ve merkez sağ partilerin reisicumhur adayları, Türk politikacıların tüzük referandumu ile ilgili kampanya yapmasına müsaade verdiği için iktidarı suçladı.

Fransada Türk siyasetçilere miting izni tartışması

LE PEN: BİZ NIÇIN TOLERANSLI OLALIM?

Aşırı sağcı Milli Cephe Partisi öncüsü ve aynı zamanda cumhurbaşkanı adayı meydana gelen Marine Le Pen, Fransa ’da Türkiye ’deki referandumla ilgili kampanya yapılmasına müsaade verilmemesi gerektiğini bahis etti. 

Sosyal paylaşım sitesi hesabında açıklama yapan Le Pen, "Diğer demokrasiler reddederken, biz niye hoşgörülü olalım? Fransa ’da Türk tercih kampanyası olmaz. "diye konuştu. 

Ulusal Cephe Partisi Başkan Yardımcısı Florian Philippot da yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ’nun bugün Fransa ’da yaptığı toplantıyı engellemediği için iktidarı “sorumsuzlukla” suçladı. 

Merkez sağ partinin reisicumhur adayı François Fillon da Mevlüt Çavuşoğlu ’nun yaptığı toplantıyı engellemediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı François Hollande ’ı eleştirdi. 

Fillon, sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada, "Hollande ’ın toplantıyı engellemeyerek öteki AB ülkeleri ile dayanışmayı kırdığını" iddia etti. 

Merkez sağdaki Cumhuriyetçi Parti milletvekilleri Pierre Lellouche ve Roger Karoutchi, yabancı bir ülkeden gelen politikacıların Fransız topraklarında kampanya yapamayacaklarına dair izahlarda bulundu. 

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise öğle saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin toplanma özgürlüğüne hürmet gösteren bir ülke olduğunu belirterek kamu düzenini korkutma eden bir vaziyet olmadığı için Çavuşoğlu ’nun yaptığı toplantıya yasaklanmış getirilme ihtiyacı duyulmadığını aktarmıştı. 

Ayrault, bu toplantının Fransız iç politikasına karşın hiçbir müdahale içermediğini vurgulamıştı. 

AB ülkeleri ile Türkiye arasında son günlerde yaşanan gerginliğin düşürülmesi çağrısında bulunan Ayrault, Türkiye ’ye tahriklerden kaçınması çağrısında bulunmuştu.

Son 24 saatte ne oldu?

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnsondan ilginç açıklamaİngiltere Dışişleri Bakanı Johnsondan ilginç açıklamaİngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'dan ilginç açıklama

Anahtar Kelimeler
CannesIfadeSputnik
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×