Bu haber 216 kez okundu.

 Yüzde 10 seçim barajı o ülkelerde olsaydı


İngiliz Guardian gazetesi, Ülkemiz'deki tercih sistemi amaçlı "dünyanın en adaletsiz tercih sistemi" ifadesini kullandı.

Dergi, Ülkemiz'de tatbik edilen seçimlerin 'olağan dışı' tek sisteme sahip meydana geldiğini müdafaa ederek, tatbik edilen yüzde 10 barajının hayat üzerindeki en dik tercih barajı olduğuna işaret etti.

Guardian, Ülkemiz'deki tercih sisteminin Britanya, Almanya ve Avustralya'da uygulanması şeklinde parlamentodaki dengelerin ne türlü değişeceğini gözler önüne serdi.

2002 senesinde tertip eden milletvekili seçiminde Gerçek Sokak Partisi'nin (DYP) yüzde 9,55 oy oranıyla meclise potansiyel olarak göndereceği 40 milletvekilini kocaman partilere kaptırdığını anımsadan dergi, yüzde 10 tercih barajı sebebinden AK Parti'nin 102 milletvekili daha çok alarak hemen hemen referanduma gitmeden anayasayı değiştirebilecek çoğunluğu elde ettiğini gösterdi. Tabloda öbür partilerin de baraj sebebinden kaybettiği milletvekili sayıları görülüyor.

Ülkemiz'de yapılmış olan 2011 seçimlerinde ise baraj neticelere tesir etmedi. Zira yüzde 10'un altında oy alan partilerin hiçbiri, tercih barajı olmasaydı da Meclis'te sandalye kazanamayacaktı.

Ülkemiz'deki sistem Almanya'da uygulansaydı 2013 seçimlerinde Alman parlamentosundaki dağılım tek sürü çeşitli olurdu. Bunun Için göre; Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) kazandığı 311 sandalyeye, baraj altında olan partilerin 76 sandalyesini daha ekleyecekti.

Meclis'te 64 vekille temsil edilen Sol Parti 60, 63 vekille temsil edilen Yeşiller ise 62 sandalye kaybedecekti.

2013 Avustralya seçimlerinde ise Ülkemiz sistemiyle Tony Abbott öncülüğündeki Ulusal/Liberal Ortak Yönetim 2, İşçiler ise tek milletvekili daha çok kazanacaktı.

Britanya'da Ülkemiz sistemiyle tablo şu şekilde olacaktı: Nihai evrensel seçimde bölgelerden çıkan oy oranına yönelik, Avrupa Birliği (AB) ve muhacir karşıtlığıyla malum Birleşik Krallık Özgürlük Partisi'nin (UKIP) toplamında kazandığı oy oranı yüzde 12,6, ancak meclise yalnızca tek tek milletvekili gönderebildi.

Dergi, şayet Ülkemiz'deki yüzde 10 barajı olabilitesi yüksek sayılsaydı bu sayının 10'a yükseleceğini anlam ediyor.

İskoçya'da 59 tercih bölgesinden 56 milletvekili çıkaran İskoç Milli Partisi'nin (SNP) ise yüzde 10 barajından dolayı partiyi temsil edecek hiçbir milletvekilinin meclise giremeyeceği belirtiliyor.

İngiliz Guardian gazetesi, Ülkemiz'deki tercih sistemi amaçlı "dünyanın en adaletsiz tercih sistemi" ifadesini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×